9 790 Ft-tól
Gabion kerti növényágyás
Vissza
WPC KERÍTÉS és Falburkoló panel
WPC Padlódeszka WPC deszka WPC Falburkoló Panel WPC kapu Kiegészítők WPC kerítéshez Minden WPC KERÍTÉS és Falburkoló panel termék
Vissza
Fém táblás kerítés
2D dupla pálcás kerítés 3D kerítés Díszkerítés Sík rács Minden Fém táblás kerítés termék
Vissza
Alumínium léckerítés
Alumínium léckerítés 6M Alumínium kerítésléc 2m Alumínium kapuk Alumínium takaró és U profil Alumínium zártszelvények Minden Alumínium léckerítés termék
Vissza
Fa kerítés
Apácarács Fa félmagas kerítés és korlát Táblás Térelválasztó Fa elemes kerítések Fa kapuk Kerítésmagasítás fa kerítéshez Másodosztályú termékek Minden Fa kerítés termék
Vissza
Tekercses drótkerítés
Hegesztett drótkerítés Drótháló, vadháló Minden Tekercses drótkerítés termék
Vissza
Gabion, kőkosár
Gabion kerítés Gabion oszlop, lábazat Támfal Gabion kerti elemek Gabion szerelőelemek és kiegészítők Minden Gabion, kőkosár termék
Vissza
Kapuk
Bejárati kapuk Kerti kapuk Úszókapuk Akciós kapu kínálat Kapuelemek és kiegészítők Minden Kapuk termék
Vissza
Belátásgátló
Műnövény panelek Árnyékoló háló/napvitorla Belátásgátló szalag Betekintés elleni hálók Műsövény Fa tábla átlátásgátló Minden Belátásgátló termék
Vissza
Beton és kő lábazatok
Előre gyártott betonlábazat fém profilos rögzítéssel Gabion lábazat és oszlop Minden Beton és kő lábazatok termék
Vissza
Kerti kiegészítők
Pergolák Kocsibeálló/előtető Virágláda, magaságyás Ágyásszegélyek és rúdfaelemek Kutyakennelek Kerti pad/kerti bútorok Grill/ kút Komposztáló Teraszpadló Egyéb kerti dekorációk Minden Kerti kiegészítők termék2025.04.24
"Leszögezném a legelején, hogy csak hobbiból kertészkedek, és nem törekszem a tökéletesre. De szeretném a lehető legjobbat kihozni, a nem éppen ideális elhelyezkedésű kertünkből.
A kertészkedés nálunk egészen új keletű dolog, így minden kezdőnek csak ajánlani tudom, hogy vágjon bele bátran. Miért is kezdtem el? Mert meguntan a vásárolt zöldségek minőségi problémáit. (Nem szeretem, hogy a hagymából folyik a víz, amikor szeletelem; a családom húzza az orrát, a bolti vízízű paradicsomtól; a répa nem áll el olyan hosszan, mint szeretném, és a csilivili óriás paprikák elgondolkodtatnak, mitől is ilyenek?)
Hogy miről is szól ez a kis kaland
Szóval tavaly belevágtam. Alapvetés volt számomra, hogy kizárólag bio termesztés jöhet szóba. Semmi vegyszer. Még, ha így nem is lesz olyan látványos a termés, mint a bolti, de tudom, mit eszünk.
Egy régi, majd negyven éves könyvet vettem alapul, Öngyógyító kiskert címmel. Az ebben leírtakat formáltam a saját kertecskénkre, és a megváltozott klimatikus viszonyokra.
Most csak röviden leírom a lényegét. A részletekről, majd évközben még sokat írok kis naplónkban.
Három alapvető pontja van az általam választott módszernek. (de az internet tele van sokféle mással is, ha valakinek az szimpatikusabb, hát hajrá!!):
- Első: Nem ásunk, csak lazítjuk a talajt. Ennek előnye, hogy kíméli a derekamat. A hozzáértők (már akik ezt a módszert tartják jónak) azt mondják, hogy a termőföldben kialakult biológiai rendszert ne bolygassuk meg az ásással. Nekem logikus.
- Második: Nem ültetünk monokultúrában. Minden sorban, -egy meghatározott rendben-, más-más növény fajta van. Ezek segítik egymás fejlődését, és riasztják a másik kártevőit.
- Harmadik: A talaj vízháztartására nagyon figyelünk. Vagyis takarjuk, sosincs fedetlenül.
Tavaly kora tavasszal belekezdtem a klasszikus módon, sík talajon. Igazából elégedettek voltunk a terméssel. Ahhoz képest, hogy első próba év volt és borzasztó szárazság egész jókat ettünk!
De volt két olyan dolog, amin mindenképpen változtatni szeretnék:
- Az egyik, hogy nem volt elég hely minden növénynek, amit szerettem volna ültetni.
- A másik, hogy szeretném kicsit esztétikusabbá tenni a kertet.
Az első gondolatom az volt, hogyan is tudnám növelni a termő területet, úgy, hogy azért maradjon meg a pihenő terünk is, némi fűvel, kerti sütögetővel. Erre jött a gondolat a magaságyás kipróbálására. Ezzel két legyet ütök egy csapásra, mert függőlegesen tudom növelni a termőterületet, ha lépcsőzetesen készül. Illetve a kedvezőtlen tájoláson is tudom kicsit javítani a benapozást. Szóval MAGASÁGYÁS projekt indul az idén. Ezt fogjuk végig követni."
Hogy a magaságyások szépek is legyenek a Kerítésrendszerek Kft.-nél elérhető acélhálós, táblás elemeket fogjuk beépíteni.
A szükséges anyagokat pikk-pakk összerakta, és kiszállította a Kerítésrendszerek Kft. A hálókat szépen betároltuk a teraszra, itt várják a felhasználást.
Mivel már januárban megkaptuk a szállítmányt, jó idő esetében bármikor kezdhetjük a munkálatokat. Munka és család mellett a szabadidőmben kertészkedek, ezért nem várható rohamos a kiépítés. De azért igyekszünk. Már izgatottan várom, hogy is fog kinézni, amit kiterveltem.
A magaságyásokat, gabionokat, hálókat az udvaron két helyen fogjuk felhasználni. Az épület előtti udvarrész, vagyis az előkert, inkább a virágos rész lesz, de ide is szánok némi konyhakerti növényt.
Buksi kutyánk is itt elől tartózkodik (hátra nem engedjük). Úgy is néz ki minden, mint egy kutyás udvarban. Itt csodát nem tudunk csinálni, de azért némi javulásban reménykedünk.
A héten egész szép, tavaszias idő lévén, belekezdtünk a kosarak összeállításába. Először a 80 cm-es körkosarakkal foglalkoztunk. Ezekbe babot és tököt szeretnék majd vetni. A tábláshálókat szereltük fel a körökre, nem volt ördöngösség. Alul ráfogattuk a kosárra, majd a földön elfektetve kicsit ívesre hajtottuk. Semmi extra, némi férfierő. Aztán, hogy ne rúgja ki magát, három helyen összefogtuk a gabion távtartókkal.
Így nézett ki a terület Buksika jóvoltából, majd némi gereblyézés és a kosár elhelyezése után:
A hátsó udvarban van a konyhakertecskénk. Itt kicsit több fejlesztést tervezek. A szomszéd felőli kerítéshez telepítünk egy lépcsőzetes magaságyást. Egyrészt kert növelés, másrész takarja a kerítés mögötti látványt.
Így nézett ki a terület (a szomszédban a kerítés mellet tárolt bontott anyagokkal), majd némi gereblyézés és az első sor kosár elhelyezése után:
Itt azokat a kosarakat, amik nem látszanak majd a bontott cserepekkel fogjuk feltölteni. Hulladék hasznosítás, és a szomszédunknak sem kell majd annyit elszállítatni. Ha tudjuk szépen rakni, lehet, hogy még látszó helyen is hasznosítjuk. Majd meglátjuk.
A másik oldalon és hátul van a kis terület, amit tavaly is műveltünk. Most szomorú képet mutat, csak az elfagyott utóvetemény és falevél látszik. De ennek így kell lennie. Az elő- és utóveteményekről majd még sokat írok. Itt nagyrész marad a síkterepi kertészkedés, de azért ide is kerülnek a teraszról elemek. Főként a kerítés mellé szeretnék egy sor magaságyást!
Nagyon várom már a jó időt és a tavaszt! Tele vagyok ötletekkel, mit hova tegyünk. Szeretnék futtatókat, kisebb fóliát és több helyen magaságyást is. Hamarosan vetni kell a paprikát a palántáknak.
A lépcsős magaságyás
Hát nem mondanám, hogy az elmúlt két hétben kedvezett volna az időjárás a kertészkedésnek. A januári tavasz után, visszajött a tél. Fagyban a földdel nem lehet dolgozni, de azért mi nem lustálkodtunk. Amivel lehetet azért azzal haladtunk. A lépcsőzetes magaságyást vettük előre, mert ide szeretném azokat a növényeket, amiket a legkorábban kell ültetni, vetni.
Az építés lépései fényképeken:
Elkészítettünk 10 db kosarat tető nélkül. Ami a teteje lett volna azt a rácsot beszereltük középre elválasztónak. Nem akartunk földet pazarolni oda, ahol nem lesz rá szükség. A hátsó felét feltöltöttük a bontott cseréppel. Ez egyrész kitöltötte, stabilizálta, másrészt fogyott a hulladék a szomszédban.
Elkészítettük a felső kosarakat. Ezek feles kosarak, szépen rápakoltuk a cseréppel töltött részre. Mivel kicsit eresztett a fagy nekiláttunk kibélelni a geotextillel az alsó sort. A nagyitól örökölt csipeszekkel rögzítettük átmenetileg, amíg fel lesz töltve. Majd beletördeltük a faágakat, gallyakat.
A magaságyás rétegrendje többféle változatban található az interneten. De azért alapjában véve nagyon hasonlóak. Alulra ágak, gallyak kerülnek ez nálunk kb 20 cm vastag. Majd jöhet falevél, nyesedék, szalma kb 5 cm. Ugyanekkora rétegben kerül rá a komposzt, majd a tetején 20 cm föld.
A magaságyás egy mini fermentor. A rothadás az alján meleget termel, fűti a benne lévő növénykét, és még széndioxiddal is ellátja. Így a növekedését segíti. A föld felszíne persze idővel lejjebb rokkan és pótolni kell. De ez majd a szezon után, vagy jövő tavasszal lesz aktuális.
Szóval bekerült a falevél és a föld is. Mögé feltettünk egy geotextilt a kerítésre. Mivel ez egy keleti fekvésű magaságyás lesz, csak délelőtt süti a nap, kis melegfogónak szántuk. És nem utolsósorban takarja a sitthalmazt.
A felső sor tetejére egy futtató rácsot rögzítettünk (egy kosárlap) a gabion merevítők segítségével. Ide fut majd a borsó. Aztán kibéleltük a felső sort is és beletördeltük a gallyakat. Na és ekkor lesett a hó, most pihenünk kicsit. Nálunk a kis terület miatt lett feles méretű az ágyás. De, akinek van bőven területe jobban jár a teljes kosár megépítésével. Több növény fér el, és ha elég magas az illető mehet rá egy harmadik sor is!
Nagyon várom már a jó időt! Megvettem a dughagymákat és előkészítettem a palántáknak a vetéshez a ládákat és poharakat.
Az elmúlt két hétből egy hétig sajnos olyan erős fagyok voltak, hogy nem tudtunk haladni. Aztán kicsit jobb lett az idő, -legalább napközben nem fagyott-, próbáltuk utolérni magunkat. Mert van amit, már lehet vetni! Igaz nem sok mindent, mert a föld még hideg. A spenót, a dughagyma, borsó, lóbab, petrezselyem már szóba jöhet. És nálunk szóba is jött! A lépcsőzetes magaságyást mint az előző részben bemutattuk, a hó miatt hagytuk félbe. Vagyis negyedbe, mert az alsó kosarakat már sikerült feltölteni, csak a felsőket nem tudtuk befejezni. A terv az volt, hogy ezeket befejezzük, és a hátsó kerítésnél kialakítjuk az oda tervezett magaságyássort. És amit csak lehet elvetünk, elültetünk.
A lépcsőzetes magaságyás:
A legutóbbi naplórészben ott hagytuk abba, hogy leesett a hó, és utána jött egy hét mínusz 7-8 fok. Szóval onnan folytattuk, hogy betöltöttük a felső kosarakat is a földdel. A felső szintre borsót vetettünk a belső szélére. Ott a futtatórácsocska. Elé majd a saláta és a retek kerül, büdöskével társítva. Az fontos, hogy egymásmellé olyan növények kerüljenek, amik segítik, védik kegymást. És ide ráadásul árnyék/félárnyék tűrő növényeket kell tenni, mert csak délelőtt süti a nap. Az alsó szintre petrezselyem és hagyma került. Ők jószomszédok. Majd még a külső részen lesznek védő növények is. A legvégén szépen elsimítottuk a földet és visszahajtottuk a geotextilt, hogy szép legyen.
A hagyma nem igazán árnyékszerető, de a zöldhagymának jó az is. Szóval az itt lévő hagymát korán megesszük. A hagymaléggyel tavaly megjártuk. Tönkretette az összes hagymánkat. Idén remélem ügyesebbek leszünk. Úgy tervezem, hogy a hagymalégy rajzáskor rovarhálóval takarom le a hagymás ágyást.
Epres ágyás:
A hátsó kerítéshez epres magaságyást gondoltunk. Ez most egyszintes és egészkosaras megoldás. Hátlaprács erre is került, mert szeretnénk majd rovarhálóval védeni a hagymát májusban. A hálót pedig erre a hátlapra tudjuk ráteríteni. Annyi a különbség a lépcsőzeteshez megépítéséhez képest, hogy a hátlapokat ferdén támasztottuk ki. Az elkészítésének lépései már ismertek az előző naplóból. Mi is rutinosan tudtuk a dolgunkat.
Főpróba, hogy is fog kinézni és mennyi fér el szépen? Majd beültetve:
Az epernek nem a tavasz az ültetési ideje, hanem az augusztus. Szóval nem a legideálisabb ilyenkor átültetni. De nekünk most lett magaságyásunk, úgyhogy most tudtuk átültetni. Egyébként kibírja. Ültettem már át a forró nyár közepén, azt is bírta. Az eper közé hagymákat dugdostunk, és mögé spenótot vetettünk. Szintén jószomszédság alapján.
Előzetes a következő rész tartalmából:
Összeállítottuk az uborka futtatót, de még fejlesztjük majd! És nagyjából kitűztük a növénysorokat. És ma elvetjük a paprika és paradicsom palántának valót. Sőt padlizsánnal is kísérletezük.
Nagyon várom már a melegebb időt! Amint meghaladjuk a 10-15 fokot, már sok minden vethető lesz.