A létesítendő kerítés magasságának kérdése egyáltalán nem könnyű és egyszerű. Nagyon sokféle igény, hagyomány, terepviszony, előírás és elképzelés határozza meg a kerítés magasságát.
Magassági előírások:
Talán a legkönnyebben átnézhető szempont a kerítés magasságra vonatkozó jogi előírások:
A kerítés magasságnál az általános építési előírásokat azaz OTÉK előírásait kell tekintenünk [312/2012. (XI. 8.) Korm. rend. és a helyi önkormányzati előírásokat kell figyelembe venni.
Eszerint ( ha nincs önkormányzati előírás, akkor) a kerítés legfeljebb 2,5m magas lehet. Ha a kerítés meglevő támfal tetejére épül akkor a támfal magassággal együtt egyik oldalán sem haladhatja meg a 3 métert. Vagyis külön engedély nélkül nem építhetünk extra magas sportpálya jellegű kerítéseket.
Az önkormányzati szabályozás sokszor ezt a magasságot sem engedi meg. A legtöbb esetben 1,6 vagy 1,8m-ben maximálja a helyileg engedélyezett kerítés magasságot. Üdülőövezeteknél csak nem tömör kerítés építése előírás.
Kapukra, mint mozgó szerkezetekre külön szabvány vonatkozik. Eszerint minden 2 méternél magasabb kaput a helyi viszonyok figyelelmbe vételével szélterhelésre statikailag méretezni kell.
Így a külön engedélyek idő és utánjárás terhe miatt általában 2,5m alatti kerítések épülnek és a kapu magasság itt is általában nem haladja meg a 2 métert.
Hagyomány, a természetes magasságokhoz igazodik
Sok északi országban hagyományos alapon egyáltalán nincs kerítés a házak körül vagy ha építenek akkor inkább az elkóborló kisgyermekek, illetve háziállatok miatt telepítenek kisebb méretű kerítést.
Ebben az esetben a 80 -100- 120 cm-es kerítés magasságok a legáltalánosabb méretek. Itt szükség esetén a kerítés még át is léphető, de a gyereket , kutyát… már megakadályozza a kijutásban.
Hegyvidéki terepen az erős széllökések, és az olvadó hótömegek is indokolják az alacsonyabb kerítéseket, ugyanis a magasabb kerítések útját állják ezeknek a környezeti hatásoknak, aminek a kerítés kidőlése lehet a végső eredménye.
Közép Európában inkább a véletlenül sem átléphető 130-150 cm magas kerítések a hagyományosan alkalmazottak. Ha belátásgátló funkciója is van a kerítésnek akkor 160-170-180-200 cm az általános magasság előírásoktól, lejtéstől függően.
Itt Magyarországon nagyon fontos kulturális szempont az átláthatatlanság, alamint a biztonság, amit csak magas és teljesen zárt kerítésekkel tudunk megvalósítani.
Ebben a kategóriában azonban az ipari kerítések az abszolút elsők, melyek általában 170-200-240 cm magasak, mert az átmászás védelmet minden esetben biztosítani szeretnénk a telekhatárra épített rendszerrel.
Ezert kerítésrendszereink pl. 2D és 3D széles magassági méretben állnak ügyfeleink rendelkezésére. Efféle kerítések építése lakóövezetben nem engedélyezettek.
Igény módosítja a magasságot
Sokszor a kerítésnek egy-egy problémás szomszéd felé speciális szerepe van. A szomszéd szemetes udvarának eltakarása, az onnan jövő zaj csökkentése, a leskelődésének megakadályozása és még ezer egy ok, amiért a funkcionalitás az esztétikumot is felülírja. Minél nagyobb a probléma annál nagyobb a magas kerítésre az igény.
Az elvárásokat a pénztárca nagysága is befolyásolja. A legszebb, legtartósabb belátásgátló alumínium kerítések méterenkénti ára többszöröse lehet az akciós vadhálóra helyezett belátásgátló szövetnek.
A szomszéd eltakarását mindkét kivitel megvalósítja, de a pénztárcára az egyik jóval nagyobb terhelési igényt mutat.
A választott megoldás lehet ideiglenes kivitel is, ha még 3-5 évig szeretnénk itt lakni és utána elköltözni, akkor nem célszerű 25-30 évre vonatkozó megoldást választani.
Terep szempontok kerítés magasságnál
Ha sík terepen vagyunk, akkor a fentebb említett 160-180 cm magassági méretek belátásgátló kerítéshez teljesen megfelelőek.
Emelt terep
Ha a mi telkünk van a magaslat tetején akkor szerencsénk van és akár alacsonyabb 140-150 cm -es kerítéssel is kiválóan megvalósítható a belátásgátlás. Magasan levő erkély teraszon ezért elég a 110 cm belátásgátlós korlát.
Süllyesztett terep
Ha a mi telkünk van a szomszéd telkénél, utca szintnél lejjebb akkor javasolt az emelt kerítés magasság melyet vagy magasabb kerítéstáblákkal vagy a kerítés alá épített támfallal, illetve lábazattal növelhetünk.
Ha a kerítés magasságot a fenti szempontok alapján a saját igényeink, terepviszonyaink és az érvényes előírások alapján választjuk meg, akkor a használat örömét a magasság szempontjából semmi nem fogja csökkenteni.
Várjuk kedves vásárlóinkat konkrét elképzelésükkel.
Tóth Zoltán