Legyen szó otthonunk biztonságáról, kertünk védelméről vagy ipari létesítmények bejáratáról, a kapuk számos területen fontos szerepet játszanak. A megfelelő kapu kiválasztása azonban nem mindig egyszerű feladat, hiszen azon túlmenően, hogy milyen küllemű és méretű bejáratot képzeltünk el, a praktikusságot se felejtsük ki kapunk megtervezésekor.
Ebben a blogban részletesen bemutatjuk a legfontosabb kaputípusokat és méreteket, amelyeket érdemes ismerni ahhoz, hogy könnyebben megtaláld az igényeidnek megfelelő megoldást.
Mindenekelőtt ismertetnénk egy aranyszabályt:
A kapuk nem nyílhatnak közterületre! Használat közben és zárt állapotban is a telekhatáron, vagy azon belül kell, hogy elhelyezkedjenek!
Talán a legismertebb és legelterjedtebb kapu típus a szárnyas kapu, mely lehet egyszárnyú vagy kétszárnyú.
Egyszárnyú kapuk
Az egyszárnyú kapukat általában gyalogos bejárati kapuként alkalmazzák, ritkábban kisebb autóbejárókhoz.
Ez utóbbira általában akkor kerül sor, ha csak egy oldalra nyílhat kapuszárny. Ezt a megoldást azonban nem árt alaposan mérlegelni, hiszen itt szélesebb kapuszárnyra kell gondolnunk, ami nagyobb súllyal jár, a kezelése is nehezebb lehet és a tartószerkezetre is nagyobb teher hárul.
Ha csak személyi forgalmú kaput szeretnénk, általában elmondható, hogy a szabad nyílás 90-100cm között alakul. Amennyiben mozgáskorlátozott személyek áthaladását is biztosítanunk kell, akkor ettől valamivel nagyobb átjárhatóságú kapura lesz szükségünk, nagyjából 120cm-es nyílással számoljunk. Ehhez a szabad nyíláshoz (minden fajta kapu esetében igaz) ne felejtsük el hozzászámolni a kapuszárnyat tartó és fogadó oszlopok méreteit is, melyek egyenként általában 6,8, nagyobb nyílású kapuk esetén akár 10cm szélesek is lehetnek. Így kapjuk meg a kapunk beépítéséhez szükséges teljes helyigényt.
Kétszárnyú kapuk
A kétszárnyú kapukat leginkább autóbejárókhoz tervezik.
Az optimális szélesség legalább 3m. A legtöbb gyártónál ez, és a 3,5m-es átjárhatóság a standard. Ha az utca túl szűk, hogy ideális ívben rá tudjunk kanyarodni a bejáróra, akkor mindenképpen érdemes a nagyobb méretet választani. A legtöbb kétszárnyú kapu szimmetrikus, így a telekre a fenti méretekkel számolva ~1,5-1,7m-re nyílik ki a kapu. Ezt azért fontos megemlíteni, mert az autónk hosszán túl ezzel a mérettel is számolnunk kell, hogy a kaput be is tudjuk csukni gépjárművünk mögött. Természetesen a gyártók arra is igyekeztek már megoldást találni, ha valaki hely szűkében nem tud ekkora kapuszárnyat használni. Az ún. harmonika kapuk lényege, hogy oldalanként a kapuszárnyak még félbe tudnak záródni, így megspórolva a nyitáshoz szükséges hely felét.
Többször találkozhatunk aszimmetrikus kétszárnyú kapuval is. Ez egy univerzális megoldás arra az esetre, ha nincs helyünk külön egy egyszárnyú és kétszárnyú kapu telepítéséhez. Ilyenkor az egyik kapuszárny keskenyebb, amit személyi bejáróként használhatunk, a másik kapuszárny pedig szélesebb. Egyben kinyitva a két szárnyat máris kényelmes kocsibeállót kapunk. Hátránya, hogy nagy hellyel kell rendelkeznünk az udvaron, hogy az autó mögött becsukhassuk a kaput.
A szárnyaskapukat összefoglalva: mindenképpen nézzük meg, hogy van-e elegendő hely egyrészt a kapuk beépítésére, másrészt a szárnyak kényelmes kinyitására és bezárása. Sőt, arról is meg kell győződnünk, hogy a nyitás irányában rendelkezünk-e elegendő sík felülettel. Ellenkező esetben a kaput nem tudjuk rendeltetésszerűen használni. Ugyan erre is van már megoldás egy „billenő” zsanér alkalmazásával, de érdemesebb ilyenkor elgondolkodni, hogy inkább más típusú kaput választunk.
Sínes kapuk
A sínes kapu a kerítés vonalában mozog így, ha a fenti problémákkal szembesülünk, ez jó választás lehet. A sínes kapu nem más, mint egy -általában széles- kapukeret, az alján kerekekkel, ami a földre csavarozott vagy betonozott sínen gurul. Kifejezetten pénztárcabarát megoldás. Autóbejáróként a legelterjedtebb a használata, emiatt induló mérete általában a 3m. Helyigénye itt nem az udvar felé, hanem a kerítés vonalában akad, mégpedig még egyszer annyi, mint maga a kapu keretének szélessége.
Ma már léteznek félkörívben guruló sínes kapuk is, amik nem egyenesen, a kerítés vonalában mozognak, hanem hely hiányában bekanyarodnak a telek oldalára, pl. a szomszédos oldalkerítés vagy házfal mellé.
A sínes kapuk hátránya, hogy a sínt rendszeresen ellenőrizni és szükség esetén takarítani kell. Havas, jeges időben könnyen ráfagyhat kisebb kavics, vagy sár, de a kerékbe is szorulhat bármilyen szennyeződés, ami le tudja ugrasztani a kaput a helyéről. Még nagyobb bosszúságot okoz, ha a sín olyannyira megsérül, hogy a kapu használhatatlanná válik.
Úszókapuk
Az úszókapu ezzel szemben nem sínen gurul, hanem a levegőben „úszik”, legalábbis szemből így tűnhet. Kijelenthetjük, hogy az egyik legelegánsabb megoldású kapu az úszókapu.
A szabad átjárhatóságban nincs semmilyen akadály, mert a kaput tartó szerkezet ezen kívül helyezkedik el: egy nagy beton alaptestet kell készítenünk, amire a görgőket rögzítjük. Ez lesz a kapu tőkesúlya. A kiálló görgőkre „húzzák rá” a kapuszárnyat, ezen mozog a kapu. Az úszókapunak szükséges még egy „farok részt” is kialakítani, ami az ellensúlyt adja, így nem tud előre billenni. Ezt azért is nagyon fontos kiemelni, mert az úszókapunak így jóval nagyobb a helyigénye. Egészen pontosan az átjárhatósághoz képest legalább 33%-kal nagyobb kapukerettel kell számolnunk, így ennyivel több helyre is lesz szükségünk a teljes kinyitáshoz. Az úszókapuk induló mérete általában a 3m, de ipari területeken láthatunk jóval nagyobb, akár 20m-es úszókapukat is. Ezeket a kapukat a legtöbb esetben automatizálják a kényelmesség jegyében, bár egy jól legyártott és szakszerűen telepített nagy átjárhatóságú kapu is egy kézzel könnyedén mozgatható. Ha a kapunyitó képes a „kiskapu” funkcióra, akkor még a személykapu árát is megspórolhatjuk vele. Anyagi oldalról vizsgálva talán drágának tűnhet, de ha mérlegre tesszük a tartósságával, megbízhatóságával és küllemével, máris egy kedvező árú befektetéssel szembesülünk.
Legyen szó bármilyen kapuról, mindegyik típusnak megvannak az előnyei és felhasználási területei, így érdemes megfontolni, melyik felel meg a leginkább igényeidnek. Reméljük, hogy blogunk segített eligazodni a kapuk világában és hasznos információkkal szolgáltunk a döntésedhez.
Ha bármilyen kérdésed van vagy további tanácsra van szükséged, keress minket bizalommal!