Mennyibe kerül egy kerítés?
Cikkünkben igyekszünk minden pénzügyi befolyásoló tényezőt végig venni, ami egy kerítés építésének költségét meghatározza.
Amikor eldöntöttük, hogy kerítésünk cseréje szükségessé vált, vagy egy újonnan épülő ingatlanunkhoz szükséges befejező lépésként a kerítés építése, elsőként általában az új kerítés típusát szeretnénk kiválasztani olyan szempontok alapján, mint: biztonság, tartósság, arculathoz való illeszkedés és esztétikum.
Manapság már rengeteg féle típusból válogathatunk, és csak a képzeletünk és pénztárcánk szab határt elképzeléseinknek.
A legtöbb kerítést egy kis utánajárás után akár mi magunk is megépíthetjük, ha kellő szabadidővel és alkotási vággyal rendelkezünk. Ebben az esetben sokat spórolhatunk, de hosszabb építési idővel számoljunk mert ha nem vagyunk gyakorlottak, alaposan végig kell gondolnunk a lépéseket, és akár többszöri mérés és visszaellenőrzés is szükséges.
Szakemberek segítségével akár 1-2 nap alatt megépülhet kerítésünk, ami sokkal kényelmesebb megoldás, azonban ennek ára van. A kivitelező csapatok általában minimum 3-an, 4-en dolgoznak, így sokkal költségesebb választás. Mégis számos előnye van, ha ezt az utat választjuk. Gyorsak, profik, minden részletre gondolnak, az elkészült munkára pedig garanciát vállalnak.
Ha meglévő kerítésünk cseréjét tervezzük, akkor egy bontási költséggel számolni kell, vagy elbonthatjuk mi is. Ez esetben a ráfordított idő és energia számolandó.
A lebontott kerítés anyagainak elszállításáról is gondoskodhatunk mi magunk, de általában a kerítés építők vállalják ennek megoldását is.
Ha a régi kerítés teljesen elbontásra kerül, akkor pénzügyileg kezelhetjük úgy, mint egy teljesen új kerítés megépítését a nulláról annyi különbséggel, hogy a telekhatár pontos kijelölése itt már nem szükséges úgy, mint egy újonnan épülő első kerítésnél.
A legtöbb moduláris kerítés építéséhez ma már nem szükséges sávalapot készíteni a kerítés vonalában, elég az oszlopokhoz pontalapot kiásni és betonozni. A betonozási költség így sokkal kedvezőbb. Betonozhatunk mi magunk, ha rendelkezünk otthon ezekhez szükséges szerszámokkal és gépekkel vagy bérelhetünk is hozzá eszközöket. Még kényelmesebb megoldás, ha kész betont rendelünk, itt azonban nem csak a beton árát, hanem annak kiszállítási díját is meg kell fizetnünk.
Ha meglévő sávalapra építenénk a kerítést, vagy földbe üthető adapterekkel dolgoznánk, nos, ez a leggyorsabb, legegyszerűbb és legjobb árú megoldás. Nincs betonozási költség, és a kivitelező csapatnak is lerövidül a telepítési ideje. Nem kell várni a beton megkötésére, így akár egy nap alatt elvégzik a rájuk bízott feladatot. A földbe üthető adapteres megoldást azonban maximum 1,5m-es kerítésmagasságig és leginkább oldalkerítések vagy belső elválasztó kerítések építéséhez ajánljuk.
A kerítés nyomvonalába eső fák és bokrok kivágása is sajnos plusz terhet jelenthet, ha nem tudjuk mi magunk megoldani a kiszedését.
Ha nem moduláris kerítést szeretnénk, hanem inkább pl. zsaluköves pilléreket és lábazatot, vagy gabiont, akkor itt jóval magasabb költségvetésre kell gondolnunk, mind a felhasznált anyagot illetően, mind a kőművesmunkák tekintetében. Gabionnál a töltőanyag elrendezése időigényes, továbbá a nagy súly miatt itt elengedhetetlen a kerítés alatti betonozás vagy tömörített kavicságy készítése.
A kerítés kiválasztásánál ritkán vannak rejtett költségek. Amire figyelni kell, hogy ha nem vagyunk biztosak a mennyiségekben, vagy nem ismerjük teljesen a kerítésrendszert, inkább kérjük a forgalmazó cégek segítségét a pontos darabszámok kiszámolásához. Legtöbb esetben a kiegészítők, rögzítők számát nehéz kiszámolnunk. Biztosabb, ha szakemberekre bízzuk ezt, akik egy ajánlat formájában összeállítják a teljes rendszer anyagszükségletét. Kerítéstervező kalkulátorok is segíthetnek a megtervezésben, az összeállított ajánlatok pedig elmenthetők, nyomtathatók.
A kerítésanyagok kiszállításáról se feledkezzünk meg! Szerencsés, ha van olyan autónk, amivel el tudjuk szállítani őket. Ellenkező esetben a kiszállítás díját is számoljuk bele a költségeinkbe.
A kapuk tekintetében általában szükség van -frontkerítés esetén- személyi bejáróra és autóbeállóra is.
A kétszárnyú kapuk egyértelműen a legkedvezőbb árfekvésűek, ha autóbeállóról van szó, de átjárhatóságuk kisebb. A sínes tolókapuk vagy úszókapuk drágábbak, de helyigényük csak a kerítés vonalában van és jóval nagyobb átjárhatóságot biztosítanak.
Az úszókaput tovább drágítja, hogy a telepítéséhez egy ún. tőkesúlyt is kell betonoznunk. Minőségben viszont határozottan a sínes tolókapu felett helyezkedik el.
Ha az ingatlan nem maradhat nyitott az építkezés alatt, és nem teljesíthető a telepítés 1 nap alatt, akkor a lezárásról is gondoskodnunk kell. Erre a célra mobilkerítések állnak szolgálatunkra, melyeket nem kell megvásárolnunk, bérelhetjük is őket. A mobilkerítés bérleti díja szerencsére nagyon kedvező, így számottevően nem emeli meg költségeinket.
Összességében elmondhatjuk, hogy egy új kerítés megépítése vagy a régi felújítása egyáltalán nem kis feladat. Érdemes mindent alaposan mérlegelni és meghozni a legjobb döntést, mi az, amit még biztosan vállalni tudunk akár anyagilag, akár erőnlétileg.
Reméljük, hogy ez a kis összefoglaló segítség azoknak, akik kerítés építés előtt állnak és pontosabb képet kapnak, milyen kiadásokkal kell számolni egy építés megkezdése előtt.