Egy komplett kerítés nagy befektetésnek számít a legtöbb családban, ezért fontos, hogy megbízható és jól funkcionáló kerítést építsünk, hogy minimalizáljuk a kiadásokat. Ebben nagyon fontos szerepe van a kapuknak, mivel a kerítésen belül ezt az elemet mozgatjuk, aktívan használjuk. Ha pedig jó döntés akarunk hozni, először is ki kell választani, milyen típust válasszunk: szárnyaskaput vagy úszókaput? Ebben fogunk most segíteni.
A szárnyas kapuk jellemzői
A szárnyaskapuk nagyon sokat fejlődtek az évek során. Bár a használatban nem feltűnő, manapság a szárnyaskapuk nagyon masszívak, terhelhetők és elektromos meghajtással is elláthatjuk őket. A kapuk automata rendszereit általában külön vásárolhatók meg, és több típus közül választhatunk, de minden esetben érdemes a kapuszárnyak hosszához és súlyához igazítani. Egyszárnyú kapuhoz nem igazán éri meg, mivel a leginkább olyan helyzetekben jön jól, ahol kézzel nem tudjuk a kapu nyitni, mint például autó irányításakor, amihez kétszárnyú kaput szoktunk építeni.
Mindkét esetben igaz, hogy a kerítésre merőlegesen kell legyen annyi szabad tér, hogy a kapuszárny nyitáskor elférjen. Természetesen, méretéből adódóan, a kétszárnyú kapuhoz kell nagyobb tér.
Viszont szűk telkeken még mindig jobb választás mint a toló vagy úszókapuk, mert azokkal ellentétben a telek szélessége nem korlátozza a használatot.
A szárnyaskapu előnye, hogy nagyobb választék van a mintákat illetően. A toló- és úszókapuk kialakításukból adódóan kevesebb formát lehet megvalósítani, mivel a súlya és a hossza is nagyobb, mint a szárnyakapuké.
A legtöbb esetben viszont az ár dönt. A szárnyakapuk ebben minden esetben jobbak, mint a tolókapu. Mivel egész egyszerűen kevesebb anyagot kell felhasználni a gyártáshoz is. A tolókapuknál pedig a kényelmes használatot kell megfizetnünk.
Összefoglalva, a nyíló kapuk fő előnyei a következők:
- klasszikus megjelenés,
- szűk telekre beépíthető,
- alacsony ár.
A toló- és úszókapuk jellemzői
A modern dizájn, a nagy tartósság és a garantált biztonság miatt a toló- és úszókapuk népszerűek, és egyre népszerűbbek. Tökéletesen illeszkednek a modern konstrukcióba, amely az egyszerű formákat és a minimalizmust részesíti előnyben.
Az úszókapu és a tolókapuk között egy nagy különbség van. A sínekre épített kapuk a tolókapuk, míg a saját súlyát megtartó, sínt nem használó kapuk az úszókapuk. A sínek nagy hátránya, hogy tisztán kell őket tartani, mert eltömődhetnek, így pedig nehézkessé válik a használatuk. Valamint szintén gondot okoz ha a sín elferdül vagy eltörik. Ezért választják sokan inkább az úszókaput, ami drágább ugyan, de a legtöbb esetben jobban használható.
A tolókapuk és úszókapuk előnye a szárnyaskapukkal szemben, hogy hosszirányban nyílnak, aminek köszönhetően nem használnak nyitáskor plusz teret. Viszont ezzel együtt kell, hogy a kerítés, ami mögé bekúszik elég hosszú legyen, hogy mögötte a kapu elférjen. Ezzel együtt természetesen szűk telkeken nem használható.
Csakúgy, mint a tolókapuk, az úszókapuk is automatizálhatók, és sok ügyfelünk ezt választja, elsősorban kényelmi szempontok miatt. És bár az toló- és úszókapu általában drágább, az automatizálása sok esetben olcsóbb a szárnyaskapuéknál.
Érdemes azt is megjegyezni, hogy ezek a kapuk hosszú évekre szóló befektetést jelentenek. A masszív, strapabíró anyagokból készült toló és úszókapu a legjobb választás, ha hosszú évekre számol.
A toló és úszókapukat ráadásul nagyobb hosszban is vásárolhatunk, rendelhetünk, míg a kétszárnyú kapuk szélessége 3,5 m körül van. Ez is az egyik oka, hogy a nagy forgalmat generáló ipari parkoknál a legtöbbször úszókaput látunk.
Érdemes tolókaput választani, mert:
- -masszív kivitelezésű,
- modern megjelenésű,
- nem foglal helyet a telken,
- nincs szélességi megkötés.
Melyik kaput válasszam?
A megfelelő kaputípus kiválasztására vonatkozó döntés nagymértékben függ a telek hosszától és az ingatlan méretétől. Az esztétikai értékek is fontosak - sok vásárló csak a megjelenése miatt választ egy adott típusú kaput, amely a legjobban illik hozzá. A konkrét kapu kiválasztásakor érdemes odafigyelni arra, hogy az adott telken működni fog-e.
Ha segítségre van szüksége, keresse fel bátran szakértő kollégánkat Szadai Cecíliát: szadai.cecilia@keritesrendszerek.hu, +36 20/501 2272